Mapa witryny

Zwalczanie pluskiew.

16/12/2019 | Komentarze: 2

Po pierwsze należy pamiętać, że domowe sposoby na zwalczanie pluskiew (niektórzy polecają np. ziemię okrzemkową) zwykle nie są skuteczne. Trzeba zwrócić się po pomoc do fachowca. Nie zawsze trzeba pozbyć się pościeli, ubrań oraz innych materiałów, które mogą być zapluskwione. Chyba że  specjalista ds. zwalczania pluskiew uzna inaczej. W razie konieczności wyrzucenia takich przedmiotów, należy je usuwać w szczelnie zamkniętych plastikowych torbach, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się robaków.
Zarażoną pościel można prać w gorącej  wodzie, a następnie zastosować gorące suszenie w  suszarce w celu zabicia wszystkich form rozwojowych  tego szkodnika. Pranie w temperaturze 60° C zabija  wszystkie stadia. Należy wyprać pościel oraz inne zapluskwione materiały w gorącej wodzie (60 st. C), a następnie zastosować gorące suszenie w suszarce, by zabić wszystkie formy rozwojowe pluskiew. Po wypraniu i wysuszeniu wszystkich rzeczy należy je włożyć do czystych, szczelnie zamykanych torebek, aby nie dopuścić do ponownego zapluskwienia. Aby zniszczyć pluskwy znajdujące się na drobnych przedmiotach, należy włożyć je do worka i wstawić do zamrażarki pracującej w około -20 st. C na min. 10 godzin. Pluskwy można też usunąć odkurzaczem. Należy odkurzać podłogę, pęknięcia i szczeliny w ścianie /podłodze,  połączenia ściany i podłogi, wzdłuż krawędzi dywanu, ramy łóżek, szwy materaca i całość jego podstawy, meble i inne potencjalne miejsca siedlisk. Odkurzanie pęknięć i szczelin przed zastosowaniem środka owadobójczego, nie tylko usuwa owady, ale także brud, co pozwoli na lepsze wniknięcie środków chemicznych i poprawi ich efekt. Po zakończeniu odkurzania, zawartość odkurzacza musi być szczelnie zamknięta w plastikowej torbie i usunięta. Pluskwy są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i szybko giną, gdy są narażone na działanie  temperatury powyżej 45 ° C. Para wodna jest szczególnie skuteczne, ponieważ zabija pluskwy we wszystkich stadiach, w tym jaja (na które nie działa większość środków owadobójczych).
Pluskwy - jak się ich pozbyć? Profesjonalne środki
zamgławianie ULV – polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej ( koncentrat biobójczy o odpowiednim stężeniu wraz z wodą) za pomocą generatora zimnej mgły (wysokiej jakości zamgławiacz ULV) dzięki któremu powstają 5x mniejsze krople (ok. 40 mikronów), niż przy oprysku szczegółowym (ok. 200 mikronów), które dają efekt mgły unosząc się w powietrzu, ale też dzięki temu cząsteczki wody wraz ze skutecznymi preparatami biobójczymi penetrują każdą najmniejszą szczelinę
oprysk ciśnieniowy - metoda polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej (koncentratu biobójczego o odpowiednim stężeniu wraz z wodą) w miejscach i na powierzchniach występowania danego owada za pomocy manualnych wysokojakościowych opryskiwaczy ciśnieniowych
wymrażanie mieszkania ciekłym azotem - suchy lód (temp. poniżej -68°C) może być bardzo niebezpieczny dla człowieka, w dodatku na koniec zabiegu i tak stosuje się chemie poprzez oprysk ogólny)
wygrzewanie mieszkania - nagrzewanie mieszkania do 60°C przeciwko pluskwom często przez wysoką temperaturę topi wiele urządzeń RTV/AGD z tworzywa sztucznego, plastiku ( tj. odkurzacz, żelazko, telewizory, monitory, laptopy, miksery, czajniki, piloty, konsole)
Najlepiej by pomieszczenie pozostawało puste aż do momentu, gdy zostanie stwierdzony brak obecności pluskiew podczas wizyty kontrolnej (czasami trzeba czekać nawet miesiąc).                                                                                                                                                                                                     Bomby i inne środki zamgławiające NIE są w 100 proc. skuteczne przeciwko pluskwom, a poza tym bardzo szkodliwe (potencjalnie rakotwórcze). Gorąca temperatura jest jedną z najlepszych metod usuwania pluskiew, bo zabija wszystkie postacie owadów – od jaj do dojrzałych osobników.

ZWALCZANIE PLUSKIEW
Pluskwy można zwalczać wieloma metodami. Stosowane metody możemy podzielić na dwie grupy: metody chemiczne i metody fizyczne.

Do metod chemicznych zaliczamy:

-opryski,

-opylanie powierzchni środkami pylistymi,

-zamgławianie termiczne oraz ultraniskoobjętościowe,

-odymianie świecami dymnymi z insektycydem

Do metod fizycznych zaliczamy:
- ogrzewanie całych pomieszczeń do temperatury ponad 60 stopni Celsjusza i utrzymywanie jej przez określony czas,
- miejscowe ogrzewanie parą wodną z wykorzystaniem steamerów parowych,
- wymrażanie suchym lodem,
- wytrzepywanie, potrząsanie, odkurzanie i fizyczne usuwanie pojedynczych owadów,

1 Oprysk szczegółowy na pluskwy (zakamarki i powierzchnie)
Jest to najskuteczniejsza spośród procedur z chemią kontaktową. Niestety jest ona szkodliwa dla zdrowia i nie chroni przed migracją pluskiew z zewnątrz. Ponadto cechuje się największym zużyciem insektycydu, największym nakładem czasowym spośród procedur chemicznych i koniecznością długotrwałego opuszczenia lokalu. P W metodzie tej oprysk trafia bezpośrednio w miejsca, gdzie znajdują się pluskwy. Niestety metoda ta wymaga ogromnego doświadczenia i nakładu pracy ponieważ musi objąć wszystkie potencjalne zakamarki, w których przebywają pasożyty.

2 Gazowanie pluskiew
Jest to jedna z najprostszych metod zwalczania pluskiew. Nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy jednak obecnie nie jest stosowana ponieważ od wielu lat jest zabroniona w całej Unii Europejskiej ze względu na wysoki stopień toksyczności stosowanego do gazowania dichlorofosu. O tym jak bardzo niebezpieczny dla zdrowia jest dichlorofos świadczy fakt, że w przeszłości był on stosowany jako broń chemiczna. Ze względu na ogromną szkodliwość już w 1925 roku zakazano jego stosowania w trakcie działań wojennych, a począwszy od lat dziewięćdziesiątych stopniowo ograniczano jego cywilne stosowanie w Europie aż do całkowitego zabronienia produkcji, wwozu i użycia na terenie Unii Europejskiej w 2013 roku. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z usług firm oferujących zwalczanie pluskiew dichlorofosem. Może on doprowadzić do nudności, wymiotów, biegunki zawrotów głowy, a nawet śmierci.

3 Opylanie na pluskwy chemią w proszku
Bardzo prosta, szybka i tania metoda odpluskwiania. Zazwyczaj nie wymaga opuszczania lokalu i cechuje się średnią szkodliwością. Niestety jest średnio skuteczna w przypadku pluskiew lub innych pasożytów zewnętrznych.

4 Kontrolowane wyłączenie
Skuteczna i bezpieczna dla zdrowia metoda. Stosowana bardzo rzadko ponieważ wymaga większej powierzchni i czasu.

5 Termiczne zwalczanie pluskiew
Istnieją trzy rodzaje termicznego zwalczania pluskiew. Pierwsza to zwalczanie ogólne. W trakcie zwalczania ogólnego pluskwy temperatura jest podnoszona w całym pomieszczeniu, lub nawet w całej nieruchomości. Wymaga to ogromnych ilości energii, co sprawia, że jest to metoda bardzo droga i rzadko stosowana. Zwalczanie termiczne likwiduje też inne stawonogi w tym bardzo niebezpieczne dla uczulonych na ich odchody roztocza. Jedną z podstawowych przeszkód w Polsce jest wysoka bezwładność termiczna konstrukcji budynków. W wielu przypadkach niemożliwe jest nagrzanie budynków do temperatury 60 stopni Celsjusza. Najłatwiejsze jest to w przypadku lekkich budynków szkieletowych popularnych w Ameryce północnej. Dlatego właśnie tam stosuje się tę metodę najczęściej. Metoda ta jest szczególnie dobra w przypadku kobiet w ciąży i małych dzieci, a także obecności zwierząt, gdyż jest bezpieczna dla zdrowia. Dodatkową korzyścią z zastosowania tej metody jest tymczasowa likwidacja wilgoci w całym pomieszczeniu. Niestety ten sposób na pluskwy nie chroni w przypadku ponownego pojawienia się pluskiew w pomieszczeniu.

Drugą metodą termicznego zwalczania pluskiew jest zwalczanie szczegółowe. Zachowuje ono zalety metody ogólnej przy niższych kosztach. Nie powoduje zniszczeń i nie czopuje zakamarków. Metoda ta jest szczególnie popularna na Zachodzie. Wykonywana jest pod ciśnieniem, na sucho, na wilgotno lub naprzemiennie. Pozwala na likwidacje również innych niż pluskwy gatunków owadów, a jednocześnie jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych.

Trzecią metoda termicznego zwalczania pluskiew jest ich wymrażanie znane też jako cryonite lub suchy lód. Metoda ta jest odwrotnością metody ze szczegółowym zastosowaniem wysokiej temperatury. W metodzie tej do miejsc, w których mogą ukrywać się pluskwy przystawia się dysze z której wylatuje oziębiający się podczas rozprężania dwutlenek węgla. W metodzie tej istotne jest utrzymywanie bliskiego kontaktu strumienia z pluskwami, gdyż strumień ociepla się bardzo szybko i osiąga temperaturę rzędu -40 stopni Celsjusza już kilkadziesiąt centymetrów od wylotu. Temperatura ta jest już niegroźna dla pluskiew gdy jest tylko tymczasowa. Dużym problemem podczas wymrażania jest czopowanie się szczelin przez tworzący się suchy lód, co uniemożliwia dotarcie strumienia dwutlenku węgla głębiej w zakamarki. Niestety właśnie tam najczęściej znajdują się pluskwy. To często zmusza firmy do uzupełniania wymrażania insektycydami pryskanymi do głębokich miejsc zamiast dwutlenku węgla, co jest jednoznaczne z przyznaniem się do niedokładności tej metody. W takim wypadku metoda traci swój jedyny atut, którym jest nietoksyczność. Metoda ta zajmuje dużo czasu, jest mniej skuteczna niż zwalczanie wysoką temperaturą i nie chroni w przypadku ponownej wizyty pluskiew z zewnątrz.

6 Remont sposobem mechanicznym na pluskwy
Ponieważ pluskwy żyją w szczelinach dobrze jest zagipsować wszelkie otwory i szczeliny w ścianach.

7 Oprysk powierzchniowy ogólny na Pluskwę domową
  Szybka i tania, ale jednocześnie mało profesjonalna i szkodliwa dla zdrowia metoda. Mało skuteczna, gdyż pasożyty są dobrze poukrywane w głębokich zakamarkach, gdzie ten    rodzaj oprysku nie dotrze.

8 Zamgławianie ULV na gorąco (odpluskwianie ulv)
Rodzajem oprysku ogólnego jest zamgławianie gorące. Jest to metoda wyjątkowo skuteczna w stosunku do komarów i innych owadów latających. Pozwala zmniejszyć koszty dzięki drastycznemu zmniejszeniu zużycia chemii, a jednocześnie działa długotrwale. Niestety metoda ta jest mało skuteczna w stosunku do pluskiew i szkodliwa dla zdrowia.

Jak widać metod zwalczania pluskiew jest wiele. Żadna z nich nie jest jednak doskonała. W przypadku metod chemicznych dużym problemem jest wzrastająca odporność pluskiew na insektycydy i niszczenie ekosystemu. Ze względu na sporą szkodliwość dla zdrowia chemia nie może być stosowana na materacach, pościelach, dywanach i tym podobnych. Niestosowanie się do tych ograniczeń może doprowadzić do uszkodzenia płuc i niewydolności oddechowej. Również metody fizyczne nie są pozbawione wad. Ważne jest dostosowanie stosowanych środków do sytuacji. Nie zależnie od zastosowanej metody lub metod nie należy zapominać o tym, że nie zawsze udaje się wytępić pluskwy po jednym zabiegu. Często okazuje się, że należy go przeprowadzić dwu lub trzykrotnie.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku metod jednocześnie.

1. Zwalczanie pluskiew metodą IPM z owadoszczelnością
IPM to angielski skrót tłumaczony na Polski jako zintegrowana ochrona przed szkodnikami. Polega ona na kombinacji najlepszych dostępnych metod ich zwalczania. Jest to postępowanie czasochłonne, ale skuteczne. W przypadku zwalczania pluskiew pierwszym elementem jest zastosowanie jednej z omówionych przedtem metod natychmiastowego ich zwalczania. Drugi element to zablokowanie pluskwom dostępu do pomieszczeń. Dodatkowo instruuje się klientów na temat sposobów uniknięcia problemu pluskiew w przyszłości.

2. Termiczno-chemiczne zwalczanie pluskiew
Ten sposób na pluskwy jest, jak sama nazwa wskazuje połączeniem metod termicznych i chemicznych. Łączy się w niej oprysk szczegółowy z zastosowaniem wysokiej temperatury. W metodzie tej powierzchnie pochłaniające chemie lub mające kontakt ze skórą oczyszczane są termicznie, a miejsca w których mogą ukrywać się pluskwy opryskiwane są chemią. Jest to metoda bezpieczniejsza dla zdrowia niż oprysk szczegółowy, a jednocześnie szybsza i prostsza od metod termicznych. Jej wadami jest to, że wiąże się ona z dużym zużyciem insektycydu i koniecznością opuszczenia lokalu.

Pluskwy - jak zapobiec?

Pluskwy  występują  praktycznie  wszędzie,  więc  zawsze należy  bacznie  obserwować  otoczenie przed dokonaniem zakupu należy zawsze sprawdzać meble oraz pościel, w szczególności używane, pod kątem  oznak  występowania pluskiew. Nigdy nie  należy  wnosić  do  mieszkania przedmiotów wyrzuconych  przez  kogoś innego, gdyż mogą być one   siedliskiem pluskiew. Po powrocie do domu z podróży należy zawsze dokładnie sprawdzić bagaż przed wniesieniem go do mieszkania. Warto zmniejszyć  ilość  przedmiotów zagracających  mieszkanie, szczególnie w sypialniach.
Należy często prać  i suszyć pościel.
Należy regularnie sprawdzać łóżka i meble pod kątem ewentualnych oznak występowania pluskiew.

https://zhs-chelm.pl/

https://panoramafirm.pl/lubelskie,,che%C5%82m,po%C5%82aniecka,15_lok._7/lusiak_krzysztof_zaklad_higieny_sanitarnej-arnzbt_tch.html

https://chelm.cylex.pl/firmy/zak%C5%82ad-higieny-sanitarnej-11471381.html

http://www.alefirmy.pl/uslugi/dezynfekcja_dezynsekcja_deratyzacja/dane_firmy-1487312072.html

https://www.facebook.com/zhschelm/

http://www.baza-firm.com.pl/dezynfekcja-dezynsekcja-deratyzacja/che%C5%82m/zak%C5%82ad-higieny-sanitarnej/pl/355857.html

https://www.opendi.pl/chelm/649991.html

http://www.odi.pl/firma/zaklad-higieny-sanitarnej-krzysztof-lusiak,orhsca/

https://www.pkt.pl/firma/zaklad-higieny-sanitarnej-lusiak-krzysztof-2835749

http://bza.pl/Firma/zaklad-higieny-sanitarnej/

http://www.misterwhat.pl/company/1091172-zaklad-higieny-sanitarnej-chelm


Kategorie: Aktualności

Komentarze

Racjonalny   19/1/2021

Wygrzewanie mieszkań jako metoda pozbycia się pluskiew- cytat: "nagrzewanie mieszkania do 60°C przeciwko pluskwom często przez wysoką temperaturę topi wiele urządzeń RTV/AGD z tworzywa sztucznego, plastiku ( tj. odkurzacz, żelazko, telewizory, monitory, laptopy, miksery, czajniki, piloty, konsole)".
Żelazko stopione przy 60 stopniach Celsjusza? Odkurzacz? Mikser?- bajki, bajki, bajki....

rarkdalge   22/6/2022

Onlinephatmacy https://newfasttadalafil.com/ - Cialis Wyguyr cialis temoignage Cialis Amoxicillin Online No Prescription cialis 5 prix https://newfasttadalafil.com/ - cialis generic online Perform transthoracic needle aspiration biopsy or fiberoptic bronchoscopy to rule out malignancy if suspicion is intermediate or if the risk of surgery is high.

Napisz komentarz