Mapa witryny

Dezynfekcja.

26/4/2020

Dezynfekcja (odkażanie) jest to postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.
Dezynfekcję można podzielić na:
1) Dezynfekcja zapobiegawcza - stosowana jest w miejscach szczególnie narażonych na różnego rodzaju zakażenia przez drobnoustroje i inne mikroorganizmy. Pozwala ona całkowicie niwelować zagrożenia związane z tym właśnie problemem. Przykładowymi miejscami gdzie odbywają się tego typu działania są: kuchnia w gospodarstwie domowym, stołówka, łaźnia lub często używane przedmioty takie jak: naczynia.
2) Dezynfekcja ogniskowa - Wykonywana jest jako bieżąca i końcowa. Dezynfekcja bieżąca podejmowana jest w samym środku ogniska zakażenia (np. przy łóżku chorego) lub w otoczeniu nosiciela. Dezynfekcję końcową przeprowadza się w pomieszczeniach, w których przebywał chory.
Do dezynfekcji stosuje się różne metody oraz preparaty w zależności od tego co poddawane jest dezynfekcji. Zazwyczaj stosuje się metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne. Należy pamiętać, że środki wykorzystywane do dezynfekcji powierzchni różnią się od ty stosowanych do dezynfekcji rąk i ran.
Do dezynfekcji rąk, ran i skaleczeń najczęściej stosuje się środki takie jak alkohole, wodę utlenioną, jodynę lub nadmanganian potasu. Jeśli nie mamy pod ręką tego typu środków do dezynfekcji wystarczy także zwykłe umycie rąk za pomocą mydła. Dezynfekcja ran jest bardzo ważna w zapobieganiu groźnym chorobom rozprzestrzeniającym się za pomocą kontaktu.
W przypadku wykonywania dezynfekcji na powierzchniach środki często różnią się od tych stosowanych do dezynfekcji ran. Są to środki silnie działające takie jak czwartorzędowe sole amoniowe, alkohole, aldehydy i wiele innych.
Aby dezynfekcja była skuteczna, środek odkażający powinien mieć odpowiednie stężenie, najkorzystniejsze dla danych warunków, mieć bezpośredni kontakt z masą lub powierzchnią odkażanych przedmiotów. Działać przez określony czas i w odpowiedniej temperaturze.
Zakład Higieny Sanitarnej w Chełmie jest Specjalistą w branży Dezynfekcja, Dezynsekcja, Deratyzacja.

https://zhs-chelm.pl/

https://panoramafirm.pl/lubelskie,,che%C5%82m,po%C5%82aniecka,15_lok._7/lusiak_krzysztof_zaklad_higieny_sanitarnej-arnzbt_tch.html

https://chelm.cylex.pl/firmy/zak%C5%82ad-higieny-sanitarnej-11471381.html

http://www.zumi.pl/3273540,Zaklad_Higieny_Sanitarnej_Krzysztof_Lusiak,Chelm,firma.html#aboutPage

http://www.alefirmy.pl/uslugi/dezynfekcja_dezynsekcja_deratyzacja/dane_firmy-1487312072.html

https://www.facebook.com/zhschelm/

http://www.baza-firm.com.pl/dezynfekcja-dezynsekcja-deratyzacja/che%C5%82m/zak%C5%82ad-higieny-sanitarnej/pl/355857.html

https://www.opendi.pl/chelm/649991.html

http://www.odi.pl/firma/zaklad-higieny-sanitarnej-krzysztof-lusiak,orhsca/

https://www.pkt.pl/firma/zaklad-higieny-sanitarnej-lusiak-krzysztof-2835749

http://bza.pl/Firma/zaklad-higieny-sanitarnej/

http://www.misterwhat.pl/company/1091172-zaklad-higieny-sanitarnej-chelm


Kategorie: Aktualności

Napisz komentarz